Site Rengi

DOLAR 18,6468
EURO 19,5632
ALTIN 1060,611
BIST 4957,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İbni Sina

10.01.2020
859
A+
A-
İbni Sina

Batı’da “Avicenna” diye tanınan ünlü Türk İslam filozofu ve hekimi İbni Sina, 980 yılında Buhara’nın Afşana kasabasında doğdu. Babası Abdullah bin Sina, Buhara’da yüksek rütbeli bir memurluk yapmıştır. İbni Sina çok küçük yaşlarda özel dersler verdirilerek yetiştirilmiştir. Matematik, hukuk, mantık, felsefe ve tıbbı çok küçük yaşta öğrenmiş, 10 yaşında Kur’an-ı Kerim’i ezberlemiş ve 16 yaşında ünlü bir hekim olmuştur. İbni Sina kısa bir süre devrin filozofu Natili’den

İbni Sina, 18 yaşındayken Samani Hükümdarı Nuh bin Mansur’un hastalığını tedavi etmiştir. Bu olayın ardından kendisine saray kitaplığında okumasına izin verilmiştir. İbni Sina bu kitaplıktan yararlanarak bilgisini çok genişletmiştir. Bir süre sonra babası ve Samani hükümdarı ölünce Harizm’e gitti. Burada hekimler ve filozoflarla tanıştı.
İbni Sina, Gazneli Mahmud’un çağrılarına önem vermeyerek önce Cürcan’a daha sonra da Rey’e gitti.


İbni Sina, 1037 yılında İran’ın Hamedan kentinde vefat etti.

Büyük islam Alimi; İmam Gazali, İbni sina ve Farabi’nin Aristo’ya tabi olduğu ve bu yüzden bu kişiler tekfir edilmişlerdir. Yani İbni Sina’nın ve Farabi’nin dinden çıktığını söylemiştir Delilleri şu şekildedir.

  1. “Haşir cismanî değildir. İnsanlar cesetleriyle değil, yalnız ruhlarıyla haşr olunur.” demeleri. Bu bütün Müslümanların inancına ters bir düşüncedir.
  2. “Allah külli şeyleri bilir, fakat cüzî şeyleri bilmez.” demeleri. Bu açık bir küfürdür.
  3. “Alemin kadim / ezeli olduğunu” söylemeleri.

Bu üç düşüne İslam akidesine, Müslümanların düşüncesine aykırı olup tekfir edilmesi gerekir.

Bizde diyoruzki, bu kişiler ne kadar alanlarda uzman olmuş olsalarda şeytanın oyuncağı olmaktan kurtulamamışlar ve şeytan dininin temsilcileri olmuşlardır.

Eserleri


İbni Sina’nın yaklaşık 276 kitabı vardır. Eserlerinden ikisi çok ünlüdür. Bunlardan “Tıp Kanunu” 600 yıl Doğu ve Batı’da ders kitabı olarak okutulmuştur. Felsefeye ait olan eseri “Kitab-ül ŞifaAvicennism diye bir akımın doğmasına neden olmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.