Site Rengi

DOLAR 17,3005
EURO 17,6907
ALTIN 968,922
BIST 2418,82
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri

ömer ERSEVER
1974 sinop doğumlu. ddhaber.com haber sitesinin yöneticisi.. Yönetim Bilişim sistemleri mezunu. Özel sektörde çalışıyor.2016 yılından itibaren dünyanın düz ve sabit olduğuna inanıyor.
10.01.2020
992
A+
A-

Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri 18 yy da yaşamış  bir islam alimi, mutasavvıf ve ayrıca çok önemli bir bilim adamı.  Marifetnâme isimli eseri cok değerli bir hazine. Zamanın şartlarına göre çok önemli bilgilere bu eserinde ulaşabiliriz. En önemli ve bizi ilgilendiren en mühim meseleye bu kitabında değinmiş olması da bizler açısından çok önemli. Evren ve Dünya’nın yaratılışı, güneş, ay, dünyamızı çevreleyen kâf dağları ve bu dağların üzerinde yükselen gökkubbe hakkında verdiği bilgiler gerçekten çok önemli.

Marifetname’de astronomi hakkında çok  geniş bilgiler verilmiştir. Uzay, gezegenler. Yıldızlar, atmosfer gibi konularda kendi arasın da çelişkiler var gibi gözükse de aslında böyle bir durum yoktur.  Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri bu kitabı ders kitabı şeklinde hazırlamış. Eski astronomiye göre, yeni astronomiye göre ve Hadis ve Fıkıh alimlerin görüşlerine göre, diye çok geniş açıdan konuya yaklaşmış ve birbiriyle çelişkili gibi görünse de astronomi ile ilgili tüm bilgileri bu eserinde bizlere aktarmıştır.

Tabiki bizler bu konuda “Hadis ve Fıkıh alimleri” nin görüşlerine değer vereceğiz. İslam dini’nin kaynakları bizler için en mûteber olan kaynaklardır.  Marifetname ile ilgili başka bir şey daha var. Bu eser Osmanlıca olarak yazılmış ve orjinal nüshası mevcuttur. Ne yazık ki çeviri kitaplar bize bu eseri ne kadar orjinal olarak aktardılar, bu konuda ki şüphelerimi  burada belirtmek gerektiğine inanıyorum. Şöyle bir örnek verirsek, marifetname’de Güneş’in büyüklüğü ve dünyamıza olan uzaklığı konusunda verilen rakamlar günümüz bilim adamlarının verdikleri rakamlarla birebir aynı. Çevirmenler bu eseri günümüz Türkçesine çevirirken küresel dünyanın rakamlarına uydurmuşlarsa bu çok büyük bir hata’dır. Bu konuda şüphelerim var. Ayrıca Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri bu eserinde, kainatın oluşumu, Dünya’nın yaratılışı, ay ve güneş tutulmaları, dünyamızı çevreleyen kâf dağları. Ve bunun gibi konular hakkında bilgileri “Hadis ve Fıkıh âlimlerinin görüşü” başlığı altında verirken. “Bu bilgilere itiraz edilmeden inanılmalıdır.”  Diye özellikle uyarısını yapmasıda manidardır. Bizler bu yüzden bu bilgileri alıyoruz, bu bilgilere ters düşen her bilgiyi ise red ediyoruz.

Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin (S.A.V) sözleri, İslam alimleri ve Fıkıh âlimlerinin görüşleri bizi bağlayan hususlardır. Günümüzde alim geçinen ve bu belirttiğimiz kaynakları görmezden gelip, NASA, Hawking. Einstein gibi masonların görüşlerini kabul eden din adamı görünüşlü soytarıların anlattıklarının bizler için hiçbir geçerliliği yoktur.

Yüce dinimiz İslam bizleri her konuda bilhilendirmiş. Yeter ki Deccal’in yalanlarına kanmayalım.

Doğrular yıldız gibi parlıyor.
Yüzünüzü gökyüzüne çevirin, göreceksiniz…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.